Shine

Churches

Jon Design's SmoothGallery Header Slideshow

And link to anywhere from the image...

Civic Involvement

Action

Welcome

My friends are amazed at how small our household operating costs are in comparison to theirs....and yet we are constantly complimented on the great meals we have.

This blog is about saving money, eating well and staying healthy in tough times. It's for the healthy-minded, budget conscious household.

Please contribute your ideas and join in the journey with us.

 Subscribe in a reader


Compare the Pear!

Oct 16th, 2008 by | 0

fresh pearI was amazed this morning when opening a can of “No Frills” pears. Usually these are good value at $1.90 for an 825g tin in my local supermarket. Not a bad price when the named brands and fresh pears are twice that amount in the same supermarket.

When I took off the top of the tin, I noticed that the pears were bobbing up and down in the juice. Now that’s not a good sign. I expected the pears to float, but bobbing freely about is another matter altogether. I was totally suspicious.

Separating the fruit from the juice and weighing each part, it was shocking to see there was 50% juice and 50% pears. Hmmmm. Now that makes the cost of the pears a lot more than what I had thought. The real price is: $1.90 x 2 = $3.80 (for less than a kilo).

Although pears are in season at the moment, the prices vary considerably where you shop. Supermarkets have them up to $3.99 a kilo, and at Sydney markets (my favourite produce shop in Sydney), they are currently around $1.49 a kilo. Looks like I’ll be buying fresh pears from Saturday markets for my breakfast cereal instead of tinned.

It certainly pays to compare the pear.

Key Points:

1. Notice what you are buying - don’t take the contents for granted

2. Compare with other ways of buying the same item - it might be cheaper

3. Shopping for convenience (from a tin) is sometimes twice as expensive

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.